В края на 2020 година за мен започна едно ендодонтско приключение, което сред кратък отдих продължава и скоро очаквайте нови дати за индивидуални и групови обучения.
В продължение на четири уикенда проведохме теоретико-практически курс, включващ 30 часа теория и 30 часа практикуване на 8 системи за машинна обработка, вкл. с различни пили и подходи подходящи за релечение. Тук е мястото отворя скоба и да кажа БЛАГОДАРЯ на Цвети Илиева и на Забел Бедикян (Патриция), Станимир Кралев (Крис 95), Веско Кангов и д-р Минчев (МиПлант), Златина Муладжикова (Дентстор) за помощта, разбирането, търпението и съветите, които получихме по време на тези два цикъла от по четири нива. И на Пловдивския!
Защото по подобен начин, но в различен формат – в 5 последователни дни, проведохме този курс и в Пловдив. За мен тези обучения са съвкупност от енергията на създадените приятелства, изключително умствено освежаване, трупането на знания и умения, усмивките и хаоса в залата след 17.00, когато всички канали за обработени, а някои и напълнени, въпросите не спират да извират…неизбежната загуба на глас. Спомен за движение и развитие.
Съвсем логично обаче, в края на първите два курса получих въпроса: “А КАК ИЗБИРАМЕ С КОЯ СИСТЕМА ДА РАБОТИМ?“
Повечето от системите на пазара претендират за универсалност и въпреки това, всички сме наясно, че в медицината успешен универсален подход рядко съществува и преценката е клинично индивидуална.
Никой ендодонтист не би имал и работил само с една система, и всеки от нас е изработил своя хибридна техника от системи, която му служи и която адаптира към случая. Не правя изключение и в този материал ще систематизирам моя професионален опит. Ще се радвам на коментарите Ви и най-вече на Вашия опит. Ето и “точките”, които свързвам, тогава когато правя избора си:
- Апикална кривина
- Коронарна кривина
- Дължина и ширина на канала
- Клинични находки – първично или релечение(с усложнения- фрактурирани инструменти, перфорации, прагове)
- Система за запълване – топлите методи имат необходимост от голям тейпър
- Необходимостта от максимално бърза обработка, която е зависима от толерантността на пациента към продължителността на лечение – заболявания, възраст, травма
Първично лечение – инфектирани и неинфектирани коренови канали
1.
Начало – след проучване на канала със стоманена пила 010, започвам с
SX Protaper gold – късата “златна” пила. С нея обработвам, релоцирам и изобщо подхождам към орифициумите в почти 99% от случаите. Работи на скорост 300rpm и торк 4,5-5,1 Ncm. Движи се с изчеткващи движения, което на английски звучи като мантрата “brush and follow“. Обикновено – четири изчеткващи движения са достатъчни, но и да не са, след тези движения изваждам пилата почиствам я, промивам канала и ако трябва я връщам, за да продължа. Това правило следвам при всяка пила- винаги я оглеждам след като я изведа от канала
вкл. за наличие на отпилки в нарезите на пилата- така получавам информация работи ли и на какво ниво работи.
- Когато има коронарна кривина – задължително се стремя да я изправя, за да си осигуря в последствие минимален стрес върху всяка следваща пила за обработка. Действие наречено релоциране (преместване) на орифициума. Ако освен коронарна има и апикална извивка, то торзионният стрес върху пилата е още по-голям и релоцирането е още по-важно.
2.
Моите варианти за създаване на ГЛАДЪК ПЪТ в зависимост от различните по специални ситуации:
2.1
Когато има калцирани (стеснени) канали
1. Проучвам със C+ пила 010 (хелатор и обилно NaHCl- 5,25%) – “преговарям” с канала и получавам обратна връзка.
2. Търпеливо започвам да работя към работна дължина с възвратно- постъпателни движения с C+008, почистване на отпилките от пилата и обилни промивки.
3. Ако не напредвам повече (не се придвижвам апикално от едно положение, което не е работна дължина след 3-4 цикъла по 3-4 движения и промивки), тогава през последните две години посягам към незаменимите ми пили за машинно изработване на гладък път при силно стеснени канали – Race ISO10 FKG.
4. Race ISO10 FKG, три пили, номер 10 по ISO и трите и с тейпър, съответно 2, 4, 6% -10.02,10.04,10.06 – работят със скорост 800 rpm, торк 1,5 Nсm.
След всяка от тях, отново проверявам ситуацията с ръчна пила номер 010. Тези пили правят своята магия в тесни канали, достигам работна дължина, имам вече гладък път и моята система на избор, за окончателна обработка е или Race Evo 4% или XP-shaper.(800 rpm, торк контрол 1,5 Ncm). И в двата случая обработката ми приключва на 30.04.
Ако не сте съгласни с този избор на система за окончателна обработка, съветът ми е да изберете система с повече с преобладаваща аустенитна фаза, а не мартензитна. напр. Protaper, а не Protaper gold. Напомням, че аустенитът е свръхеластичен и твърд, мартензитът е мек и супер пластичен.
Мантрите ми за тесни канали:
1.Не бързам
2.Не се фокусирам от самото начало към достигане на РД
3.Никога не използвам много силен апикален натиск със стоманен инструмент – опасност от праг.
4. Ръчните пили, които използвам са стоманени 008, 010. Когато не мога да направя преход от стоманена пила 008 към 010, това ме убеждава, че каналът е наистина силно стеснен и тогава винаги използвам пилите Race ISO 10. Не използвам ръчни NiTi пили, изобщо, а особено в стеснени канали.
Обръщам специално внимание, че пилите Race ISO 10 на FKG са за работа в тесни, а не в канали с силни апикални извивки или S-образни канали.
Темата не е за иригации, но през цялото време каналът ми е пълен с NaOCl 5,25%. Използвам и хелатор.