Избор на ендодонтска система трета част

от | ное. 28, 2022 | За Колеги, За Студенти

Вторично лечение

Що се отнася до вторичното лечение (релечение), ще ми бъде доста трудно да направя такъв тип изчерпателно и конкретно обобщение, поради изключителното многообразие на ситуации и за целите на тази публикация ще спомена някои от пилите и подходите:
    • Когато кореново-каналният пълнеж е рехав и мек и няма прагове, префорации и фрактурирани инструменти е ясно, че реално трудността ще дойде единствено и само от премахването на вторичния биофилм и замърсяващият слой.
    • Не забравяйте за възможността при периодонтит в следствие на вторична инфекция да има екстрарадикуларен и периапикален биофилм. За първия знаем, че съществуването му се поддържа изключително от интрарадикуларния и хранителните вещества в кореновия канал. Или казано с други думи, идеалната дезинфекция на кореново-каналната система, а в последствие апикалното и коронарно запечатване ще прекъсне възможността за съществуване на екстрарадикуларен биофилм.
За периапикалния биофилм последното не важи. Един евентуален неуспех при иначе добре изпълнено релечение, може и да се дължи и на тази причина.
В публикацията за АФДТ съм дала повече информация за съвременните подходи за повлиявание на биофилм при вторична инфекция. Прочетете за това тук.
  • Пили, пили, пили- C+ пили Dentsply Sirona, за мен е немислимо да започна релечение и да нямам 008, 010 и 015 C+пила. За съжаление има поне два вида на пазара със същото име, но не са произведени от Dentsply – не разчитайте на случайни, търсете оригиналните пили.
C+пилите са електрополирани, с агресивен връх и според производителите притежават 143% по-голяма устойчивост на натиск преди деформация. Това ги прави най-близко до идеалните инструменти за преминаване през по-твърди канало-пълнежни средства. Имайте предвид ако тепърва започвате да работите с тях, че минават и през дентин(via folsa, перфорации) – използването на увеличение Ви предпазва от грешки, не ги усуквайте, работя с тях само с възвратно-постъпателни движения.
  • От машинните NiTiпили – Ако в канала има гутаперка, през последните две години, пилата ми на избор за нейното отстраняване стана XP-shaper. Първоначално с Protaper retreatment D1 за релечение(NiTi машинна пила с агресивен връх) правя място в областта на орифициума, накапвам портокалово масло, изчаквам една минута и използвам XP-shaper 1000rpm и торк 1. Има множество научни данни относно замърсяващия слой, който се генерира при релечение, във връзка с използването на разтворители за отстраняването на предишни канало-пълнежни. Прочетете за това тук
  • Дълго време работех релечението си с Protaper за релечение. Система с три инструмента – първият инструмент D1 e с активен връх, следващите D2 и D3- с пасивни. Имат много голяма по обем триъгълна сърцевина на пилата, което ги прави не толкова безопасни за закривени канали. За сметка на това са изключително ефективни релечение на канали, които нямат сериозни апикални извивки. Сега в моя протокол намира място първият инструмент D1.
  • След като отстраня гутаперката по този начин, изпълвам канала с NaOCl, активирам го за около минута, определям РД, проверявам проходимостта и вече окончателно оформям и почиствам пространството. Ако съм успяла с XP-shaper да достигна до работна дължина, използването му още веднъж за около минута в канала на пълна работна дължина ще го разшири до 30.04. Тогава когато преценя, че това е достатъчно- механичната ми обработка спира до тук.
– Ако в канала след гутаперката има праг – започвам работа по отстраняване на прага. – Ако има фрактуриран инструмент- по неговото байпасиране или отстраняване.
Ултразвук и вторично лечение на инфектирани канали Освен за написаното по време на първично лечение използвам за:
  • отстраняване на радикуларни щифтове
  • почистване на остатъчен цимент
  • премахване на сепарирани инструменти.

Въпроси:

1.Кое е по-важно апикално или коронарно запечатване?
  • По-трудно е апикалното запечатване. И това в крайна сметка е ключът, коронарното запечатване е относително по-лесно. Коронарното просмукване обаче е един от основните причини за ендодонтски провал.
2.Апикална проходимост?
  • Задължителна и то най-задължителна при инфектирани канали. Друг начин да сме сигурни, че реално сме отстранили целия интрарадикуларен биофилм, включително в апикалната трета, не съществува.
3.Използвам ли пили 006?
  • Не, в тесни канали работя 008 C+ и дори и да не достигам работна дължина, започвам работа с Race ISO 10-достигам я, имам гладък път.
5.Колко разширявам?
  • Ако не са инфектирани каналите, не разширявам до повече от 30,(30.04) в редки случаи до 35. При инфектирани канали, особено много широки такива, понякога започвам и завършвам обработката само и единствено с ръчни пили. Ако избирате да работите с топли методи за запълване ще Ви е необходим по –голям тейпър. Тогава обработка от типа 25.06 ще е за Вас.
6. Консервативна обработка?
  • Ако искаме за работим силно консервативно, в неифектирани канали системата на избор е Trunatomy Dentsply. Освен, че съм била на курс, не мога да ви дам личен професионален клиничен опит с тази система. Съвсем теоретично споделям, че това е системата, която запазва най-сериозно перицервикалния дентин. Неподходяща е за лечение на широки канали, в които има биофилм – няма дори да го докосне.
7. Кавитет за достъп?
  • Работя с класически или консервативен кавитет на достъп. Не разбирам и не харесвам нинджа достъпа или пък така наречения трюс. Спорeд мен силно компрометират инструментирането на каналите с всички дългосрочни последствия от това.
8. Как да избегнем счупване на пила? Имам ли тайна?
  • Нямам тайна, правя всеизвестното на всички – купувам си и работя с нови пили по правилата за работа с тях и си правя максимално добър гладък път. Мисля, че анекдотът за счупената пила казва всичко: “Ако счупим пила, която знаем, че не е била нова и в този момент на агония някой ни предложи да върне пет минути назад времето и пилата да не е счупена, като единственото му условие е да му дадем нови пили, колко блистъра с нови пили бихме му дали? Отговорът на всички ни би бил – адски много! “
Блиц представяне на случай на релечение на зъби 35, 36, 37. Обтурирани с формалин-резорцинова паста преди релечението. На пациентката е била предложена операция по повод периапикалното изменение на зъб 36 с изказани опасения за засягане на мандибуларния канал. На отрязъка от ОПГ е снимка преди свалянето на короните от първичния преглед. На първата снимка от поредицата е началото след премахване на канало-пълнежното средство за зъб 36. На петата снимка е състоянието три месеца след завършване лечението на зъб 37. Има данни за настъпил оздравителен процес на зъби 35,36 и 37.Използва съм C+ пили, SX-Protaper gold, след отстраняване на каналопълнежното средство- окончателна обработка с Protaper next. АФДТ и иригационен протокол за вторично инфектирани коренови канали. Запълването е с епокси сийлър и централен щифт от системата за обработка. Случаят е от 2020 година.
Не ми се иска да завърша с нещо семи-песимистично от рода на, “Ако не правите грешки значи решавате прекалено лесни задачи.“ или пък “Ако не сте чупили пила, следователно работите недостатъчно ендодонтия“. Тези велики афоризми не са ми любими, но ги разбирам както емоционално така и рационално. Ще завърша така: Много хубаво е това многообразие от системи и пили, защото ни дават възможност да упражняваме изконното на свободния човек, правото на избор. Имаме безценния шанс да еволюираме в мисленето и работата си и да подберем тази система, която в конкретния случай би била най-безопасна и ефективна. Превръщаме се в творци, работим индивидуално и всяко наше лечение е част от лечебното изкуство. Бъдете здрави и решавайте такива задачи, каквито си изберете. Ваша Доц. Дойчинова

Подобни Статии

Може ли АФДТ да се прилага при деца?

Може ли АФДТ да се прилага при деца?

АФДТ – съкращение, което значи Антибактериална фотодинамична терапия. АФДТ е моя труд за придобиване на образователна и научна степен доктор.* Това е терапия, която някои поставят в полето на физиотерапията, защото за да се осъществи фотодинамичният ефект, безспорно...

Избор на ендодонтска система  втора част

Избор на ендодонтска система втора част

2.2. Силно извити апикално или S-образни канали Търсим инструменти с повече M-фаза–меки и пластични Отново preflaring e задължителен – отстраняване на перицервикалния дентин- използвам SX protaper gold Как постигам гладък път: 1. Вариант: Ако държим да работим със...

Избор на ендодонтска система  първа част

Избор на ендодонтска система първа част

В края на 2020 година за мен започна едно ендодонтско приключение, което сред кратък отдих продължава и скоро очаквайте нови дати за индивидуални и групови обучения. В продължение на четири уикенда проведохме теоретико-практически курс, включващ 30 часа теория и 30...

Кошницата е празна!