Вътрешна резорбция
Най-честите и ясни причини за недостатъчност на вътрешния протективен слой – предентина и за неговото увреждане са:
- хронично пулпно възпаление
- пулпна некроза и най-вече инфектирана пулпна некроза
- оперативни процедури при препариране на зъбите за мостоносители или дори при лечение на кариес, при които поради оперативни грешки е настъпило несъвместимо с живота на предентина и одонтобластите прегряване
- Химични увреждания също се споменават в научната литература
По-редки ситуации
- Фамилна експанзивна остеолиза (FEO)
Като по-редки причини за коренова или коронкова резорбция се посочват генетични фактори свързани с мутацията на TNFRSF11A ген.Този ген е нормално е отговорен за рецепторния активатор на ядрения фактор RANK. Този рецептор от своя страна се намира в остеокластите и техните производни, и регулира остеокластното формиране и функция.
Мутациите на този ген засягат сигнализиращия пептид.Когато възникнат настъпва заобикаляне на контролиращата RANK- RANKL система и до неконтролирана остеокластна активност.
Болните с FEO страдат от ранно настъпваща глухота, деформации на скелета. А поради наличната е екстензивна резорбция в шийната и апикалната област и до преждевременна загуба на зъби.
Други системни болести и синдроми свързани и коренова резорбция са:
Хипотиреоидизъм, хиперпаратироидизъм, склеродермия, Болест на Гоше(Gausher), наследствена хеморагична телеангиектазия, Болест на Пейджет, Глоц синдром, Папийон лефевре синдром, Търнер Синдром
- Периода на бисфосфонатна ваканция
Това е 2-3 годишен период на прекъсване приема на бисфосфонати при пациенти, които приемат тези медикаменти за лечение на остеопороза. Отнемането на медикаментите, което се прави поради страничните им действия(прочетете за бисфосфонатите и тяхната връзка с лечението на зъбите тук), нерядко води до извънредно засилване на остеокластичната активност вкл. до възникването мултиплена инвазивна резорбция. Това налага проследяването на такива пациенти и разрешаването на клиничната ситуация в ранен стадии преди да има усложнения от страна на ендодонтското пространство.
- Химиотерапевтично лечение, последвано от мултиплени резорбции.
- Домашни любимци
Куриозно, но научно доказано е наличието на мултиплени външни цервикални резорбтивни лезии при хора, които живеят с котки. Оказва се, че вируса на котешкия херпес причинява много сходни с човешките външни резорбции при домашните котки – заболяването носи името Котешка одонтокластна резорбтивна лезия.
Направено изследване на пациенти, които имат домашни любимци котки и паралелно с това външни цервикални резорбции, показва клинично значимо увеличение на антителата срещу котешкия херпес вирус- FeXV-1.
- Вирусни заболявания
Изследвания правят връзката между външна цервикална резорбция и пациенти позитивни за herpes zoster. Описани са случаи на множество външни резорбции по хода на засегнатия от вирусната инфекция нерв.
- Хронична травма
Други фактори на околната среда са хронична травма в лицево-челюстната област, която провокира остеокластна/одонтокласна коренова резорбция, обикновено локализирана в засегнатата област. Тук се включва и свиренето на духови инструменти, пара функциите и предишно ортодонтско лечение. Когато има апикален натиск е възможна апикална коренова резорбция.
Резорбция на ретинирани зъби
Механизмът на резорбция на ретинирани зъб не е ясен. Предложени са няколко теории.
- Ектопичната локализация е възможно сама по себе си да е фактор при започването на коронарна резорбция на кучешки зъби
- Също така има правопропорционална зависимост от периода, през който са били ретинирани и развитието на резорбция. Коронарната резорбция на ретинирани зъби напредва с възрастта и подкрепя тази хипотеза. От друга страна, се счита, че резорбтивните клетки, които произхождат от заобикалящата кост, навлизат в развиващия се зъб като минават през зъбния зародиш и емайла.
- Прогресивният характер може да се дължи на хипоминерализиран дентин или на малформиран зъбен зародиш.
- В литературата има и докладвани случаи за семейства с генерализиран коронарна резорбция на непоникнали зъби. Авторите предполагат, че става въпрос или автозомно доминанатна и полово свързана x-доминантна мутация.
Практика
Резорбцията в ретинирани зъби обикновено е агресивна е обширна. Вероятно, ако имаме възможност да направим генетично изследване на всеки пациент, ще има случаи, в които ще открием причината. Но такъв подход надали скоро дали ще е приложим в ежедневната ни практика.
Дотогава, поради очевидна липса на травмиращ и възпалителен фактор върху прецимента, можем да наричаме резорбцията на непробили зъби идиопатична и да правим няколко неща.
1. Мониторинг на смесеното съзъбие посредством рентгенографии. Ако на някои от непробилите още постоянни зъби забележим резорбтивни лезии, в непосредствен порядък след пробива, да почистим резорбтивната лезия на короната и да обтурираме дефекта. В миналото вътрешната коронкова резорбция се е наричала неточно интрафоликуларен кариес. Кариесът по дефиниция е постеруптивен процес с мултифакторно инфекциозно медиирана етиология, т.е прееруптивните лезии върху твърдите зъбни тъкани са резoрбтивни. От момента на пробива, тези места по короната са много уязвими към бързо развитие на обширни кариозни лезии. Затова засичането преди пробива и обръщане внимание на родителите е печелившата стратегия за оралното здраве.
2. Същото важи за кучешки зъби, които са ретинирани и подлежат на ортодонтско изтегляне, и включване в ортодонтския лечебен план. Ранното откриване на коронарна резорбция на такива зъби, позволява взимането на правилно решение за изтегляне, лечение на резорбцията след отваряне на ламбо, или екстракция ако резорбцията е напреднала и зъбите не са функционално годни.
Куриози от моята практика
За десерт, на най-търпеливите, Ви представям три случая накратко.
Първи случай:
Пациентката с неизясненото мъчително главоболие, нейните ретинирани кучешки зъби, с внушителен размер и позиция смущаваща лицево-челюстните хирурзи относно обемът и евентуалните предимства за извършване на операция по отстраняването им.
Търсих много информация, за да си отговоря на въпроса. Тези зъби макар и прееруптивно могат ли да са източник на болков синдром от типа на ендодонтска болка? Хипотетично е възможно. Иначе тригърна болка заради притискане на околни структури е напълно възможна. Случаят така или иначе, макар и консултиран и от мен със специалисти от радлични специалности все още е неразрешен. Подбрала съм няколко сагитални и аксиални среза от CBCT.
Втори случай:
Пациент на 47 години, препратен за взимане на решение относно съдбата на зъб 11, който го смущава с променения си естетичен изглед.
Това е случай на взето решение след дълго оглеждане, обмисляне и със силното желание, разбиране и информирано съгласие от страна на пациента, да се направи необходимото дори и да има минимален шанс за запазване на зъб 11. Зъбът е невитален.
Това е и първият случай след дългата ми лятна плажна ваканция и първият след като се сдобих с ендодонтски микроскоп.
Отново няколко среза от сагитален и аксиален изглед, на които се вижда размера на вътрешната резорбция, загубата на очертанията на кореновия канал, липсата на предхождащо ендодонтско лечение, наличната пареапикална външна резорбция, както и сериозното по обем дифузно периапикално грануломатозно изменение. След няколко месеца ще споделя следващите контролни образни изследвания.
Трети случай:
Пациент, които съвсем наскоро посети практиката ми за предпротетична подготовка на зъби 24, 25 и 27.
На ОПГ се вижда ретиниран мъдрец (пациентът е на 80 год). Този прекрасен, оформен, без никакви белези на коронарна резорбция мъдрец, опровергава всички по-горе старателно проучени и описани от мен теории, защо ретинираните зъби, особено дълго стоящите в костта такива, са обект на прогресивна експанзивна резорбция.
Явно този човек и най-вече зъб 48, не е внимавал в час и не е чул за въпросните теории. За предпротетичната подготовка силно стеснените и апикално закривени канали на зъби 24, 25 и 27 и моят избор на пили, може да прочетете в публикацията избор на ендодонтска система.
С огромното желание да сме научили нещо заедно, Ви пожелавам хубави дни, много знание, много мислене и анализ, за да знаем поне кои наши лични случаи опровергават теории пред очите ни!
Бъдете здрави,
Ваша Доц.Дойчинова