Може ли АФДТ да се прилага при деца?

от | дек. 20, 2022 | За Колеги, За Студенти

АФДТ – съкращение, което значи Антибактериална фотодинамична терапия.

АФДТ е моя труд за придобиване на образователна и научна степен доктор.*

Това е терапия, която някои поставят в полето на физиотерапията, защото за да се осъществи фотодинамичният ефект, безспорно има нужда от физикален фактор. Този фактор е светлината.

Безсмислен реално е спорът дали  АФДТ е физиотерапия или не е. Участвала съм в него, но преди да осъзная факта, че ако един спор не се води, за да научат и двете страни нещо ново и полезно,  няма никакво значение кой е прав и спорът е загуба, и на време, и на енергия.

Много по-важни са следните факти, потвърдени от научни изследвания и клинични проучвания:

  1. По време на взаимодействието между багрилото толуидиново синьо и светлина с дължина на вълната 640 нанометра, настъпва фотодинамичен ефект. Светлината се доставя до съответната обагрена област с подходящ накрайник, за максимален допир. Този допир трябва да се осъществи, според показанията или с дентинови стени в кореново-канална система, с мека или с твърда стена на пародонталния джоб, с афтозни изменения, с лигавични промени причинени от Candida, с херпетични изменeния или с травматични лигавични лезии. Енергията от тази светлина се внася първо в багрилото, много бързо след това се прехвърля на тъканния кислород, който от своя страна, докато съумява да задържи тази енергия, съществува като синглентен кислород. Вижте видео
  2. Синглентият кислород е силно активна форма на кислорода, живее милисекунди, изминава нищожно разстояние за свръх краткия си живот и всъщност съществува, и оказва изгарящото си оксидиращо летално действие само там, където е създаден.
  3. Това “там където е създаден” е там, където толуидиновото синьо е обагрило биофилма. В първоначалния вариант бях написала “напоило биофилма”. Търсех дума, с която да предам факта, че колкото по-добре багрилото е обхванало биофилма, толкова по-пълен ефект има. Затова след поставяне на течността или гела, носители на багрилото, даваме време от 30 секунди до минута, преди да приложим светлина. Време наречено тъмнинно инкубиране. Вижте видеото тук. Поради това за различните биофилми се използват различни багрила – не защото те на принципа на антибиотика ще унищожат микроорганизмите, за които са подходящи, а защото дадено багрило селективно ще оцвети конкретен биофилм и ще го превърне в мишена на синглентия кислород. Само по себе си багрилото няма антибактериален ефект.
  4. За биофилмите в устната кухина, това багрило е толуидиновото синьо.
  5. Още няма наблюдавана или изкуствено създадена резистентност на бактериите към АФДТ – поради бързо настъпващият пълен летален ефект и липсата на време за адаптационни промени.

Някои други безспорни факти относно вторичната инфекция по време на релечение в ендодонтията. (В духа на казаното в началото на статията относно воденето на спор, бих говорила с всеки, който е проучвал въпроса за вторичната инфекция в кореновите канали, за да допълня знанията си.)

1.При вторична инфекция в ККС, върховното ни препятствие по пътя към оздравителния процес в периодонциума е наличието на силно устойчиви, адаптирани и адаптиращи се микроорганизми. Не счупените инструменти, не формалин-резорциновите пасти, не и щифтовете или лятите щифтови възстановявания за отстраняване. Изброените са само много трудните препятствия по пътя към борбата с драконите – Enterococcus faecalis (77% от случаите), но и Candida ,както и  анаеробните T.forsythia, P.alactolytcus, F.acolis, D.Pneumosintes, P.auruginosа. 

  1. Знаете, за драконите в нашия случаи, че могат да бъдат открити на дълбочина до 1483,33 µ (малко повече или малко по-малко в зависимост от това дали е аеробна или анаеробна средата). Enterococcus faecalis е устойчив на температури от 10 до 45°C градуса, но издържа на 60°C до 30 минути, на жлъчни соли, детергенти, тежки метали, етанол и пресушаване, на високи солеви концентрации, притежава протонна помпа, с която подкиселява средата около себе си в случай, че стане алкална от Ca(OH)2 или друг фактор, устойчив е и на водороден пероксид. Stuart, C; Schwartz, S; Beeson, T; Owatz, C (February 2006). “Enterococcus faecalis: Its Role in Root Canal Treatment Failure and Current Concepts in Retreatment”. Journal of Endodontics. 32 (2): 9398

Що се отнася до вирулентността, освен уникалните му адаптационни механизми за преживяване, тя се дължи и на дължи на литичните му ензими, които  разграждат съединителната тъкан, и на генетичната полиморфност. Счита се, че факторите на вирулентността и устойчивостта му, все още не са изяснени докрай.

Биофилмите, които създава се захващат здраво за колагена на дентиновите стени, може да издържи до една година без хранителни вещества, стои в състояние VBNC „жив, но без възможност да се култивира”. Това не означава, че е не културен, а че ако се вземе биологичен материал от канала или дори от дентиновата стена в дълбочина и се направи микробиологична посявка, няма да се развие нищо. Ще получим фалшиво отрицателно уверение, че кореново-каналната система е чиста. Защото, когато са в това състояние, бактериите не се делят. VBNC.

3.Затова отрицателната микробиологична проба не е гаранция, че драконите са победени. Ако имаме възможност да направим SEM ще ги наблюдаваме директно. Толкова ли е безнадеждно положението? Не е розово, не е първична инфекция, но това ни задължава още повече да познаваме добре и ползваме целенасочено всички настоящи оръжия, които са селектирани от науката и от клиничната практика.

Прочетете за иновативните методи за повлияване на вторичната инфекция тук

  1. Стигнах и до отговора на въпроса: Да, АФДТ може са се прилага при деца. Безопасен изключително топикален и локален метод, протоколът е бърз , което го прави идеален във всяка клинична ситуация вкл. работа с деца.

*Докато (не)водих спора физиотерапия ли е или не e АФДТ, акредитирах към БЗС лекцията “АФТД-светлината в надпревара с антибиотиците “ и в продължение на три години, обучих над 400 лекари по дентална медицина. Благодаря от сърце, на проф.Славчо Димитров, моя уважаван научен ръководител, че ми подари АФДТ.

На д-р Николай Шарков и проф.Цветан Тончев за лекцията в Белград на конгреса на BASS 2014.

На Веско Кангов и д-р Иван Минчев, които спомогнаха за практическото осъществяване на лекциите и курсовете във Варна, Хасково, Кърджали, Русе, София, Бургас  и на всички районни колегии, които избраха тази тема от продължаващото обучение на БЗС за техните сесии.

Подобни Статии

Избор на ендодонтска система трета част

Избор на ендодонтска система трета част

Вторично лечение Що се отнася до вторичното лечение (релечение), ще ми бъде доста трудно да направя такъв тип изчерпателно и конкретно обобщение, поради изключителното многообразие на ситуации и за целите на тази публикация ще спомена някои от пилите и подходите:...

Избор на ендодонтска система  втора част

Избор на ендодонтска система втора част

2.2. Силно извити апикално или S-образни канали Търсим инструменти с повече M-фаза–меки и пластични Отново preflaring e задължителен – отстраняване на перицервикалния дентин- използвам SX protaper gold Как постигам гладък път: 1. Вариант: Ако държим да работим със...

Избор на ендодонтска система  първа част

Избор на ендодонтска система първа част

В края на 2020 година за мен започна едно ендодонтско приключение, което сред кратък отдих продължава и скоро очаквайте нови дати за индивидуални и групови обучения. В продължение на четири уикенда проведохме теоретико-практически курс, включващ 30 часа теория и 30...

Кошницата е празна!